eser hakkında

Ortak halk zekâsının güldürücü, güldürürken de düşündürücü fıkralarını kendi şahsiyeti çevresinde toplayan isim de Nasreddin Hoca’dır. Nasreddin Hoca, toplumun bir bireyi olarak her zaman toplumun içindedir. O da gülecek, eğlenecek, acıkacak, komşuları ile ilişki kuracak, halkla birlikte yaşam savaşı verecektir. Yaşadığı çevrede iyiler, kötüler, güzeller, çirkinler; hırsızlar, dalkavuklar, rüşvet alanlar, görgüsüzler, dolandırıcılar vardır. Nasreddin Hoca, kıvrak zekâsı, yaşam tecrübesi ve sağduyusuyla toplumun hastalıklarını birer birer teşhis ederek, espri yeteneğiyle tedavi etmeye çalışır.
Halka zulüm yapan beyler ve hakimler, karşılarında Nasreddin Hoca’yı bulurlar. Hoca, halkın hakkını zekâ silahlarıyla korur. Zalimler, dalkavuklar, riyakârlar ve hak yiyenler onun zekâsı ile olduklarından daha fena, daha gülünç durumlara düşerler.
Nasreddin Hoca fıkraları, sözlü geleneğe uygun olarak kısa, açık, yalın ve özlü bir anlatıma sahiptir. Karşılıklı konuşmalarda da söz uzatılmadan amaç kısa bir şekilde anlatılmıştır.

Nasreddin Hoca
eserin seslendirmesi
 
Sınava Başla Bu eseri okuduysanız, kendinizi test etmek için
hemen sınava başlayabilirsiniz!