eser hakkında

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali’nin ilk romanıdır. Sabahattin Ali, bu romana başlarken üç kitaplık bir dizi olarak tasarlamıştı. Fakat yazar bu dizinin sadece birincisi olan Kuyucaklı Yusuf yazabilmiştir.
Kuyucaklı Yusuf romanı bir aşk hikâyesidir ama romanda bu ana konuyu çevreleyen çok önemli yan konular da var. Öncelikle romanın konusu, İkinci Meşrutiyet’in ilanından önce başlıyor ve Birinci Dünya Savaşı’nın ilanından sonra bitiyor. Bu zaman dilimi içinde Edremit’in görünümü, toplum yapısı, memurların yaşayışı, eşrafla yönetimin ilişkileri, halkın durumu birer yan konu olarak yer alıyor.
Romanın özündeki Yusuf ve Muazzez’in aşkı Kerem ile Aslı, Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun adlı halk hikâyelerini andırır. Romanda, çağın siyasî olay ve kavgaları üzerinde çok fazla durulmamıştır. Meşrutiyet Dönemi, Trablusgarp ve Balkan Savaşları birkaç satırla verilmiştir.
Eserlerinin tümünde kullandığı temiz Türkçe, Kuyucaklı Yusuf romanında belirgingindir. Kuyucaklı Yusuf romanı dili, konusu ve anlatımı açısından Türk romancılığının seçkin örneklerinden birisidir.

Sabahattin ALİ
eserin seslendirmesi
 
Sınava Başla Bu eseri okuduysanız, kendinizi test etmek için
hemen sınava başlayabilirsiniz!