eser hakkında

Ölü Canlar, Gogol'un ilk cildini 1842'de yazdığı ve diğer ciltlerini tamamlayamadığı bitirilememiş romanıdır. Romanın konusunu kendisine Puşkin tarafından önerilmiştir. İlk cilde romanın başkahramanı Çiçikov'un kendi çıkarları uğruna yaptığı kötülükler damgasını vurmuştur. Yazar, ikinci ve üçüncü bölümleri aşırı tepkiler sebebiyle yazmamıştır.
Roman kahramanı Çiçikov, Rusya'da şehir şehir dolaşıp, feodal kanunlara göre toprak sahiplerinin malı olan köle köylüleri satın almaktadır. Ancak istediği köylüler çalışmasını iyi bilen ya da sağlıklı olanlar değil, tam aksine ölü olanlardır. Dönemin eleştiri oklarını üzerine çeken feodal yapıya fikirlerle karşı koyan roman, bu bakımdan belli kesimlerin sözcüsü olmuştur.
Ölü Canlar, 19. asır Rus insanlarına bir eleştiri niteliği taşımaktadır. Eserdeki sahtekârlıklar, dönemin Rus sosyal yaşamından esinlenilerek kurgulanmıştır. Bu eseriyle Gogol, ülkesindeki çarpıklıkları ortaya koyarak çözüme gidilmesini istemiştir. Gogol, eserde Rusya’daki günlük yaşamı en ince ayrıntısına kadar betimlemiştir.

Nikolay Vasilyeviç GOGOL
eserin seslendirmesi
 
Sınava Başla Bu eseri okuduysanız, kendinizi test etmek için
hemen sınava başlayabilirsiniz!