eser hakkında

Fransız edebiyatının en önemli romanlarından biri olan Sefiller, romantik akımın etkilerini taşıyan bir eserdir. Bir suçlunun yaşam öyküsünü konu edinen bu eser, birçok dile çevrilmiş, sevilerek okunmuştur.
Yazar, Sefiller‘i on dört yılda tamamlamıştır. Sefiller romanında, bir suçlunun yaşam öyküsü anlatılmıştır. Victor Hugo, bu romanda yoksul, kenar mahalle yaşamını toplumcu bir gözle incelemiştir. Victor Hugo‘nun bu eserinde roman kahramanı, Jean Valjean’dır. Jean Valjean 19 yıl ceza çekmiş bir kürek mahkumudur. Yazar romanı Jean Valjean’ın hayatının hapisten çıkınca bir psikopos sayesinde değişmesi üzerine kurgulamıştır. Roman, Jean Valjean’ın çevresinde gelişen olayları ve Fransız İhtilali’nde yaşananları konu edinir.
Eserde dönem Fransa'sına pek çok eleştiride bulunulmaktadır. Jean Valjean üzerinden ölüm cezasının yanlışlığı gösterilir; Cosette, çocuk işçileri eleştirmek için yaratılmış bir karakterdir; Fantine ise kadınların yaşayışını, ahlaksızlığa itilişini insanlara gösteren karakterdir.

Victor HUGO
eserin seslendirmesi
 
Sınava Başla Bu eseri okuduysanız, kendinizi test etmek için
hemen sınava başlayabilirsiniz!