1) Selmanoviç mezarlıkta kiminle karşılaştı? (İkinci Bölüm / Pusta Pusta! Babo'cum, Babo'm)
2) "Türkçesi bozuktu, yalnız anlaşılmayacak kadar kötü değildi. Bu sırada hava birdenbire elektriklenmiş, her kafadan bir ses çıkmaya başlamıştı." (Birinci Bölüm / 18 Temmuz Gecesi)
Altı çizili sözcük grubu ile aşağıdakilerden hangisi anlatılmak istenmiştir?
3) "Dünyanın hiçbir yerinde bu otobüste olduğu kadar çeşitli ırktan insanı bir arada görmek mümkün değildi. Araba böylece bir yarım saat daha gittikten sonra Taslıca yakınlarında içi …… erleriyle dolu iki Ştayer birden yolu kesti."(Birinci Bölüm / 18 Temmuz Gecesi)
Verilen boşluğa seçeneklerden hangisi getirilmelidir?
4) "Ayişa'nın ortaya çıkardığı tepsi ekmeğiyle mis gibi ekşimiğe İstemi'den başkası eline sürmedi. İnsanlığın baş belası olan ve adına …….. denen şey, en korkunç düşman bilinen açlıktan bile daha güçlüydü." (Dördüncü Bölüm / Kırlangıç Pansiyonu)
Yukarıdaki boşluğa aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
5) "Köyler, kasabalar ve kentler boşalmaya başlamış, yollar canlarını kurtarmak için malını mülkünü bırakan on binlerce insanla dolmuştu. Bir çığ gibi büyüyen bu göçü durdurmak hiç kimsenin elinde değildi. Çocuklar, kadınlar, erkekler, hastalar, yaşlılar yarı aç ve çığlak bir durumda yürüyerek, atla ya da arabayla Türkiye yolunu tutmuştu. Bu görüntü en usta bir ressamın bile canlandıramayacağı kadar acı ve yürek parçalayıcıydı.Yolda soğuk ve açlıktan ölenler oluyor, hepsi de yol kenarına bırakılıveriyorlardı." (Dördüncü Bölüm / Kırlangıç Pansiyonu)
Aşağıdakilerden hangisi bu parçadan çıkarılamaz?
6) Otobüsün içinde bulunanlardan hangisi öldürülmek istenmiştir? (Birinci Bölüm / 18 Temmuz Gecesi)
7) Osmaniç'e yapılan saldırı iki aile arasındaki ilişkiyi nasıl değiştirdi? (İkinci Bölüm / Pusta Pusta! Babo'cum, Babo'm)
8) "Kadının sözleri suya atılan bir taş gibi havayı bulandırmıştı." (Birinci Bölüm / 18 Temmuz Gecesi)
Verilen cümlede bir benzetme yapılmıştır. Benzetmede altı çizili olan sözcük benzetmenin hangi unsurudur?
9) Otobüsün markası nedir? (Birinci Bölüm / 18 Temmuz Gecesi)
10) "Araba şimdi başıboş gidiyordu. Sonunda ateş etmekten vazgeçen nöbetçilerden biri dizginleri eline aldı, dörtnal giden hayvanları güçlükle tepenin altına sürdü. Nereye gitseler artık ölümden kurtulamazlardı. Çünkü bilmeden Çetnik yuvasının tam dibine düşmüşlerdi. Bütün tepeyi ve çevreyi Mihailoviç'in haydutları sarmıştı. Bu ölüm yarışından kurtulabilmek için tek bir umutları vardı." (Dördüncü Bölüm / Kırlangıç Pansiyonu)
Kurtulmak için tek umutları aşağıdakilerden hangisidir?
11) Belgrat için "ufukta görülen yeni bir düşman" aşağıdakilerden hangisidir? (Üçüncü Bölüm /Pub Duyiç)
12) Almanların "insandan saymayarak öldürdükleri" kimlerdir? (Dördüncü Bölüm / Kırlangıç Pansiyonu)
13) Selmanoviç, çiftliğe bakması için Azamoviç'in yerine kimi almıştır? (Üçüncü Bölüm /Pub Duyiç)
14) "Tehlikeyi sezen şoför kaçmak için arabayı gazladı, ama ikinci bir kurşun sağ ön lastiği patlatınca durmak zorunda kaldı." (Üçüncü Bölüm /Pub Duyiç)
Yukarıdaki altı çizili kelimenin yerine hangisi getirilirse anlamda bir bozulma meydana gelir?
15) "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Bu kadar insan boşuna mı konuşuyor sağda solda?" (İkinci Bölüm / Pusta Pusta! Babo'cum, Babo'm)
Altı çizili olan sözcük grubu ile aşağıdakilerden hangisi anlatılmak istenmiştir?
16) Selmanoviç'in her gün gazetesini kim getiriyordu? (İkinci Bölüm / Pusta Pusta! Babo'cum, Babo'm)
17) Faik Baysal'ın hangi eseri Sait Faik Hikâye Armağanı'nı almıştır?
18) Aşağıdakilerden hangisi sığınakta yer almayan kişidir? (Dördüncü Bölüm / Kırlangıç Pansiyonu) 
19) " Ter kokusuna saman, hayvan, lavantayla bütün gürültü ve patırtıya rağmen, köşesinde horul horul uyuyan bir yolcunun Sluvovica kokusu da karışmıştı. İçerisi çeşit çeşit insanlarla doluydu. Bunların hepsi kendi geleneklerine göre giyinmişlerdi. Kucağında kendi gibi limon sarısı bir oğlan çocuğunu emziren genç bir kadın bağıra çağıra Sırpça bir şeyler söylüyor, yanında oturan başı takkeli bir adam da ona Arnavutça karşılık veriyordu." (Birinci Bölüm / 18 Temmuz Gecesi)
Bu parçada aşağıdaki duyuların hangisiyle ilgili bir ayrıntı yoktur?
20) "Selmanoviç Nezir'le konuşmaya bayılırdı. Onunla ne zaman biraz çene çalsa bütün dertlerini hemen unuturdu. Çok kötülüklerle karşılaşmış olmasına rağmen yine de bir çocuk gibi saf ve tertemizdi. Dünyada atlarından sonra en çok sevdiği şey politikaydı. Bu merakı yüzünden epey şey de öğrenmişti. Şimdiki bütün insanlar gibi  savaş haberlerini duya duya coğrafya bilgisi de oldukça artmıştı. Polonya, Romanya, Bulgaristan'la Rusya'nın bütün kentlerini, bulundukları yerleri, bazı nehir ve göllerin adlarını ezbere biliyordu." (İkinci Bölüm / Pusta Pusta! Babo'cum, Babo'm)
Aşağıdakilerden hangisi Nezir'in özelliklerinden değildir?
21) Dündar babasından aldığı telgraftan neyi öğrenmiştir? (Dördüncü Bölüm / Kırlangıç Pansiyonu)
22) "Ters döndü, ipi kopan kocaman bir uçurtma gibi bir süre ışıldaklardan birinin üstüne doğru süzüldü, birkaç kere daha döndü ve hızla boşluğa yuvarlandı." (Dördüncü Bölüm / Kırlangıç Pansiyonu)
Yukarıda anlatılan aşağıdakilerden hangisidir?
23) "Metroviç elli yaşlarında, ama dinç bir adamdı. Birçok doktorlar da para delisi değildi. Üstelik şair bir yanı da vardı. Belki de bu yüzden birçok arkadaşları gibi zengin olmamıştı. Ama bu durumdan hiç de şikayetçi değildi."
(İkinci Bölüm / Pusta Pusta! Babo'cum, Babo'm)
Yukarıda söz edilen kişi için hangisi söylenemez?
24) " Karaborsacılık yapıyor. Çok yağlandı şimdi. Geçenlerde iki katlı yeni bir ev satın almış. Savaş çok işine yaradı. Yedek parça bulunmadığı için bütün arabalar yatıyor. Akıllı namussuz çok akıllı.Savaş başlar başlamaz yedek bir motor almış. Biri bozuldu mu ötekini takıyor hemen." (Birinci Bölüm / 18 Temmuz Gecesi)
Parçada bahsedilen kişi kimdir?
25) Slicela kimdir? (Birinci Bölüm / 18 Temmuz Gecesi)