1) Müdür-i Umumi, Feride’nin öğretmenliğe kabul edilmemesine sebep olarak neyi gösteriyor?
2) “Yusuf, on seneden beri hastaydı. O kadar uğraştım, o kadar çırpındım, melun hastalık, bir türlü durmuyor, kardeşimi için için yiyip bitiriyordu.”   Bu parçada geçen “için için” sözü yerine aşağıdakilerden hangisi getirilemez?
3) “Bir yanımda kocaman bir direk vardır. Ne yapılsa sınıftan çıkarılmasına imkân olmayan ve ara sıra çakımın ucuy­la ötesine berisine açtığım yaracıklara stoik bir vakarla taham­mül eden sessiz sedasız, ağırbaşlı ve upuzun bir komşu. Öte yanımda manastır terbiyesinin istediği serin ve mağrur loşluğu temin için yapılmışa benzeyen ve panjurları hiç açılmayan bir uzun pencere dururdu. Ehemmiyetli bir keşif yapmıştım. Göğsümü sıraya yaslayıp çenemi biraz yukarı kal­dırdığım vakit panjurların arasından gökyüzünün bir parçasıyla bir büyük akasyanın yaprakları arasından tek bir apartman penceresi ve bir balkon parmaklığı görünürdü.”   Paragrafta aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangisi ağır basmaktadır?
4) İstedikleri ahlâksızlığı yapsınlar... Bana ne? Fakat beni arada oyuncak etmeleri fena halde gücüme gidiyordu. Bu aklıma geldikçe vücuduma ateş basıyor, hiddetten ağlamamak için dişlerimle dudaklarımı kanatıyordum. Neriman'ın nerede oturduğunu evden sorup öğrenmek işten bile değildi. Fakat bu kadının adını ağzıma almak, bana tahammül edilemeyecek bir şey gibi görünüyordu.”   Yukarıdaki cümleleri söyleyen kişi nasıl bir ruh hâline sahiptir?
5) Romanda Anadolu insanının hangi özelliğinden bahsedilmemiştir?
6) Zeyniler’deki Hatice Hanım’ın öğrenciler yaramazlık yaptıklarında onlara ne cezası verir?
7) Bir gece vakti yorgun ve bitkin bir hâlde öğretmeni Feride’nin kapısını çalan Munise, evden niçin kaçmıştır?
8) Aşağıdakilerden hangisi teyzesinin köşkünden ayrılırken Feride’nin yanına aldığı eşyalardan değildir?
9) Feride, hatıralarını yazmaya ne zaman son verir?
10) Feride, teyzesinin köşküne gelmekte olan ve mesut dul diye tabir ettiği Neriman’ı niçin sevmez?
11) Kâmran’ın Madrid’e gitme fikrini Feride, görünüşte nasıl karşılıyor?
12) “Hayattaki ilk hatıralarınızı yazmaya çalışın. Bakalım neler bulacaksınız? Sizin için güzel bir hayat temini olur.” diyerek Feride’yi yazmaya teşvik eden kimdir?
13) Feride’nin evlatlık edindiği Munise, Kâmran’ın gönderdiği mektuplarla ilgili olarak Feride’ye ne söyler?
14) Musul’da yaşayan Feride İstanbul’a niçin gider?
15) “Bu çocuk, hakikaten eğlenceli bir fındıksıçanı. Boncuk gibi kara, parlak gözleri, küçük kurnaz yüzü, sivri çenesiyle mektebin en şeytan çocuğu...”   Paragrafta dilin hangi anlatım özelliği ön plândadır?
16) Feride Zeyniler’e giderken kendisini “selametlemeye” gelen Hacı Kalfa’nın kızı Hayganuş’a ne hediye ediyor?
17) Munise ile birlikte Reşit Bey’in evinde kalmaya başlayan Feride, bir akşam ders verdiği kızlar ile resim albümlerine bakarken kimin fotoğrafını görür?
18) Zeyniler köyündeki Hatice Hanım’ın ders verirken üzerinde ısrarla durduğu konu nedir?
19) Feride, Kâmran’ın Madrid’e gideceğini ilk olarak kimden öğrenmiştir?
20) Komşu Hafız Kurban Efendi’nin karısı, süslü giysiler ve takılar içinde; ancak ağlamaklı bir yüzle hangi amaçla Feride’nin evine gelir?
21) “Ne tuhaf surat asma tarzım vardı. Odanın bir köşesinde yere çömelir, yüzümü duvara çevirirdim.”   Yukarıdaki altı çizili kelime grubunun yerine aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?
22) Musul’da yaşayan Feride İstanbul’a niçin gider?
23) Romanda adı geçen M. Lökok, kimdir?
24) Zeyniler’de öğretmenlik yaparken kendisine gelen mektupları Kâmran’ın gönderdiğini öğrendiğinde Feride’nin tepkisi ne olur?
25) Aşağıda Hayrullah Bey’le ilgili verilen hükümlerden hangisi doğrudur?