1) Saim'in aşık olduğu kızın adı nedir? (Gazoz Ağacı)
2) Sezai Beyefendi nasıl bir insandır? (Sezai Beyefendi)
3) "Yağlı sayılabilecek bir yüz, yanakları hafifçe sarkıyor, saçları dökülmüş, ağzının kenarlarından çeneye doğru inen çizgiler, çene kemiklerine dek uzayıp gidiyordu." şeklinde betimlenen kişi kimdir?
4) Kahramanımız evde kimlerle kalmaktadır? (Ev ve Ölü)
5) "Çocukken o vakitler her gece evde otururdu, yağmur pencerelere çarparak yağardı. Saat onda oda iyice soğumuş bulunur ve her renk, koyuluğundan biraz daha kaybetmiş gibi olurdu. Saat on buçuğa doğru sobayı tekrardan yakarlardı. İlk soba saat altıda yanardı."
Bu parçada anlatım biçimlerinden hangisi kullanılmıştır?
(Sıkıntı)
6) Sokakta yürüyen yaşlı adamın durmasına neden olan şey nedir? (Hovarda)
7) "Öyle! Yatmalı artık! Bugünün de üstüne bir sünger çekmeli!" cümlesindeki "sünger çekmek" deyiminin anlamı nedir? (Oğul)
8) "Bir kömürcü dükkânını geçer geçmez iki katlı, kâgir, eski bir evin kapısında duruverdi." cümlesinde geçen "kâgir" sözcüğünün anlamı nedir? (B
9) "Ne ince ne narin yapılıydı otuz dört yıl önce Nazime Hanım. Saçları şimdi olduğu gibi kirli yün renginde değildi.Ya elleri? Beyaz, yumuşak, çizgisiz elleri vardı ilk evlendikleri zamanlar... Ya şimdiki çatlak, bir hayli şekilsiz, kocaman eller bunlar mıydı?" Parçada ağır basan anlatım teknikleri hangi seçenekte doğru verilmiştir?
 (Geceye Doğru)
10) Kahramanımızın taşınacakları ev nerededir? (Ev ve Ölü)
11) Yazar ve ailesi nerelidir? (Ev ve Ölü)
12) Yazara göre Bahar sırtımızdan geçiniyor. cümlesini yazabilecek olan kimdir? (Üç Gün Bir Cinayet)
13) Mahalledeki kahve kime aittir? (İspati Kız)"
14) "İçimizden, o şimdi bizi görmüyor, kimbilir neler düşünüyor, diyorduk. Ancak neden sonra ilgimizi ilk bakışmalarda anladığını öğrendik."
Bu parçada geçen " neden sonra" sözcük grubunun yerine aşağıdakilerden hangisi getirilirse cümlenin anlamında bir değişme olmaz?  (Bizim Olan Sokaklar)
15) "Yaşamanın güzelliği dedim de hatırladım. Yaşamanın güzelliğini her an duyabilir insan. Hatta şimdi gördüğünüz gibi,  geciken bir vapur beklerken bile. Yeter ki her şeyi, insanları, duyularımızı eşyayı sevelim." paragrafından yola çıkılarak aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılamaz?
(Meydan)
16) "Hovarda" adlı öykü, ismini hangi olaydan alır?
17) "İki tramvay biletçisinin, sapsarı bir dadıyla bir o kadar sarı bir çocuğun, tablasını birkaç adım öteye bırakmış bir simitçinin tünedikleri sıranın önüne geçti." Bu  parçada aşağıdakilerden hangisine başvurulmamıştır? (Giderayak)
18) "Su arabaları geçiyordu, sabahın muştucuları, dağ yolunun sapağındaki çeşmeden doldurmuşlardı sularını, kasabaya gidiyorlardı." cümlesinde geçen "muştucu" sözcüğünün anlamı nedir?
19) Refik Bey ve eşi kaç yıllık evlidirler? (Geceye Doğru)
20) "Geçmiş zamanı düşünüyorum. Bir gün yine böyle nisan ayındaydık. Belki de mayıstı. Sonraları, kaybettikten sonra uzun zaman aklımdan çıkmayan, ama beraber olduğumuz zamanlarda da yalnız kalmayı özlediğim bir kızla bu iskeleden bir vapura binip gitmiştik."    
Yukarıdaki paragraftan yola çıkarak aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılamaz?   
(Meydan)
21) "Tam karşısındaki sokakta bir arkadaşımın nalburiye dükkânı vardı." cümlesinde geçen nalburiye dükkânında ne satılır? (Kuş Kafesine Yaldız)
22) Jerry Lane adlı öykü hangi ülkede geçer?
23) Hikâyedeki apartman hangi ildedir? (Bir Sabah Bir Apartmanda)
24) Yazarın bulunduğu şehrin hava sıcaklığına, daha çok aşağıdakilerden hangisi etki eder? (Sokakta Opera)
25) Saim işteyken canı sıkılan Melahat, bu sıkıntısını nasıl giderir? (Gazoz Ağacı)