1) "Yoksul aydın, zengin aydından çok daha kuvvetli görür. Yoksul, her sözcüğü kuşkuyla dinler; attığı her adım, onun düşünce ve duygularına böylece bir görev, bir iş yüklemiş olur. Onun kulağı deliktir, duygusu ince; o tecrübelidir, ruhu yanık yaralarıyla doludur."
Roman kahramanının aşağıdaki davranışlarından hangisi paragrafta dile getirilen özelliklerle çelişmektedir?
2) "Tam on dakika, ihtiyar ve topal adam oldu önüm sıra yürüyen. Elinde bir paket vardı, bütün vücuduyla yürüyor, hızlı gidebilmek için olanca gücünü kullanıyordu. Harcadığı enerjiden ötürü soluduğunu duydum. Paketini taşıyabileceğim aklına geldi. Daha sonra Greansen caddesinde Hans Pauli'ye rastladım, selam verip uçar gibi uzaklaştı."
Roman kahramanını gören ihtiyarın, uzaklaşmasının sebebi nedir?
3) "Derken, bir kitabevindeki bir yangını anlatan bir alegorinin çok önemli bir noktasına gelip takıldım. Bu noktaya öyle büyük bir değer veriyordum ki o ana kadar yazdıklarımın hepsi bunun yanında hiç kalıyorlardı. Yananların kitaplar değil de beyinler, insan beyinleri olduğu düşüncesini çok derin bir anlam katarak şekillendirmeye çalışıyor, bu yanan beyinlerle tıpkı bir Bartholomacus gecesi yaratmak istiyordum. Birden, kapım hızla açıldı, içeriye rüzgâr gibi otelci kadın geldi."
Otelci kadın, roman kahramanının odasına niçin gelmiştir?
4) Knut Hamsun, epik konularda kimden etkilenmiştir?
5) "Daha sonra adama Happolati'nin kızı Ylajali'den bahsettim."                Cümlede bahsi geçen "Happolati" kimdir?
6) "Vakit geçiyordu. Sokakta ayak sesleri, at araba gürültüsü duydum. Ahırdan atlarla konuşan … sesi geliyordu."
Paragrafta boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
7) "Ben, seni yirmi yazdır bekliyorum, aylı gecelerde seslendim sana; sen üzgün olduğun zamanlar ben ağladım burada ve sen uykulara dalınca ben tatlı rüyalar üfledim uykuna."
Yukarıdaki paragrafta hangi aktarma çeşidi vardır?
8) "Otele gelince hemen kadını buldum, bir lamba rica ettim. Bu lamba çok önemliydi benim için: Bu gece yatmayacaktım; … kafamda kıyametler koparıyordu, sabaha kadar bir hayli yazabileceğimi umuyordum."
Paragrafta boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
9) "Bir konuşma zemini hazırlamak üzere, ceplerimi karıştırıp adama verebileceğim bir şey aradım."                                                        
Altı çizili kelimenin yerine aşağıdakilerden hangisi getirilemez?
10) Sokakta kalan roman kahramanına, polisin önerisi ne olur?
11) "Bir köşede üst üste konmuş iki bavul duruyordu; uzun duvar kenarında eski ve boyasız bir kerevet…"                                    "Kerevet" kelimesinin yerine aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?
12) "Gidebildiğim kadar çabuk, banklardan birine yürüdüm; çevremi kuşatmış, gözlerini bana dikmiş bu bir sürü insandan sıkılıyordum."
Paragraftaki altı çizili sözcüğün yerine aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
13) "Hava güneşli olacaktı besbelli. Sonbahar gelmişti: her şeyin renk değiştirip öleceği nazlı, serin mevsim."
Yukarıdaki paragrafta hangi söz sanatı vardır?
14) "Neden düpedüz, açıkça git artık demiyorsunuz? diye sordum. Evet, neden? Çekinmeye değer mi? Gidiyorum, hemen gidiyorum! dedim. Elimin kapı tokmağında olduğunu görmüyor musunuz?"                                                                                    Roman kahramanı, bu sözleri kime söylemektedir?
15) Knut Hamsun nerede doğmuştur?
16) "Bakışlarına içerlemiştim, ayrılmadan önce ona bir ders vermek istedim, omuz silkerek dedim ki…" cümlesinde altı sözcüklerin yerine aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
17) "Derken tuhaf  bir şeyle karşılaştım. Sokak kapısının önünde bir kadın gördüm. Fener direğine dayanmış, ışığın ortasında uzaktan beni gözetliyordu."                                                                Yukarıda bahsedilen kadın kimdir?
18) "Son günlerde pek sinirli, kolay heyecanlanır olduğum için kadının yüzü bana ani bir tiksinti verdi."                                                 Roman kahramanının, bu ruh hâlinin başlıca sebebi nedir?
19) "Ah, ah, her şeye rağmen namuslu olmak boşuna değildi doğrusu; dürüst ve namuslu olmak! Keyfime diyecek yoktu, kendimi ne olursa olsun her şeye karşı cesur ve dinç hissediyordum. Yalnız bir … olsaydı yazımı bitirebilirdim herhâlde."
Romana göre, paragrafta boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
20) "Kadın, alacaklarını aldı, beş kronluk bir banknot verdi, paranın üstünü alıp gitti. Şimdi kalfa ile yalnız kalmıştık.'Öyle ya, bir mum istemiştiniz.' dedi. Kalfa, bir paket yırtıp içinden bir mum aldı. O bana bakıyordu, ben ona. Dilimin ucundaki ricamı bir türlü söyleyemiyordum."
Roman kahramanı, aldığı muma verecek parası olmadığını söyleyeceği sırada ne olur?
21) "Varımı, yoğumu saydım yeniden: Bir yarım çakı, bir demet anahtar fakat tek metelik yok. Birden elimi cebime attım; kâğıtlarımı çıkardım yine. Mekanik bir hareket, bilinçsiz bir sinir deprenişiydi bu. Temiz, yazısız bir kâğıt aldım ve -Allah bilir, bu fikrin nerden estiğini- silindir biçimi bir külah yaptım."
Roman kahramanı, külahı ne yapar?
22) "Arkalarından yetiştim, yanlarından geçtim, sonra ansızın geri dönüp yakından görmek için deminki kadınla yüz yüze geldim. Durup gözlerine diktim gözlerimi. Hemen oracıkta evvelce hiç duymadığım bir isim uydurdum kafamda; ahenkli, titreşimli bir isim…"                                                                                  Roman kahramanının uydurduğu bu isim aşağıdakilerden hangisidir?
23) "Zaten son yarım saatte odadaki çocukların gürültüsünden rahatsız  da olmuştum: taş çatlasa bu durumda yazamazdım artık."                                                        Aşağıdaki cümlelerden hangisinde yukarıdaki cümlede geçen deyimle benzer bir ifade vardır?
24) "Sessizdi her taraf, mavi bir sedef gibiydi deniz. Önümde ordan oraya sessizce, küçük kuşlar uçuşuyorlardı. İlerde bir polis devriye geziyor, başkaca kimsecikler görünmüyor, bütün liman, sessizliğe gömülü, uyuyordu."                                  
Yukarıdaki paragrafın anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
25) "Yoluma devam ettim. Alışkanlıktan, asılı gördüğüm her gazete önünde duruyor, boş yer ilanlarını inceliyordum. Kabul edebileceğim cinsten bir ilan görünce öyle sevindim ki!"
Roman kahramanı, nasıl bir iş ilanı görmüştür?