1) Orozkul romanda, bir an şehirde yaşadığını, çocuklarının olduğunu ve onların Rusça konuştuklarını hayal etmektedir.   Orozkul,’un çocuklarının Rusça konuştuklarını hayal etmesinin sebebi ne olabilir?
2) “Boynuzlu Maral Ana” masalında düşman kabile, katliamdan kurtulan biri kız diğeri erkek iki Kırgız çocuğa ne yapmıştır?
3) “Sonunda bir gün Boynuzlu Maral Ana çocukları Isık-Göl'e ulaştırdı. Bir tepenin üzerine çıkıp hayran hayran baktılar. Her taraf karlı sıradağlarla, yeşil ormanlarla kaplıydı. Yeşil ormanla kaplı dağların arasından göz alabildiğine bir deniz uzanıyordu. Bu denizin koyu mavi yüzeyinde beyaz dalgalar koşuşuyordu. Rüzgâr bu dalgaları çok uzaklardan getiriyor, çok uzaklara götürüyordu. Isık-Göl'dü bu. Nereden başlıyordu? Nerede bitiyordu? Kimse bilemez. Bir ucunda güneş doğarken öbür ucu hâlâ karanlıktı. Kaç tane dağ vardı bu gölün çevresinde? Sayısız. Bu dağların ardında karlı dorukları göklere çıkan daha kaç tane dağ vardı? O da sayısız, hesapsız.  —İşte yeni yurdunuz burasıdır, dedi Boynuzlu Maral Ana. Artık burada yaşayacak, ekin ekecek, balık avlayacak, hayvan yetiştireceksiniz. Orada, barış ve huzur içinde, binlerce yıl yaşayın. Soyunuz, nesliniz çoğalsın, her tarafa yayılsın. Sizden gelenler sizin dilinizi hiç unutmasınlar.”   Aşağıdakilerden hangisi Maral Ana’nın Kırgız çocukları bıraktığı yerin özelliklerinden değildir
4) Roman ve yazarla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
5) Artık kartallar tek tek uçuyor, çok seyrek bağırıyorlardı. Çayın uğultusu da dinmişti. Yaz boyunca alıştığı genç yatağında büzülmüş, iyice incelmişti. Otlar artık büyümüyordu, kurumaya başlamışlardı. Dallarda asılı durmaktan yorulan yapraklar da düşüyordu yerlere.   Romandan alınan yukarıdaki metin için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
6) Tomrukları sıkıştığı yerden çıkarmak için buz gibi suya girmeye çalışan kamyon şoförünü Mümin Dede: “ Sen konuğumuzsun biz ise buradayız, bu iş bize düşer. Sen direksiyonun başına geç bakalım.” diyerek engelliyor ve suya çizmelerini çıkararak kendisi giriyor. Mümin Dede’nin bunu yapma sebebi ne olabilir?
7) Maral Ana efsanesindeki Kırgız çocuklar ölümden nasıl kurtuluyor?
8) Çocuk, birdenbire boğazına bir şeylerin tıkandığını hissetti.cümlesindeki altı çizili bölümle çocukla ilgili olarak anlatılmak istenen nedir?
9) Kırgızlar ortak değerleri terk ettikleri, değerlerden uzaklaştıkları zaman ne olmuştur?
10) Orozkul’un:Dediğine bak hele! Ne demek istiyor yani? Onun alakargaları rahatsız olmasın diye bir çam kesemeyeceğiz, dalına bile dokunamayacağız! Onların sahibi benim,  buraların efendisi benim! Ona ne oluyor!şeklinde belirtilen düşüncelerinden hareketle Orozkul için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
11) “Beyaz Gemi” romanı için aşağıdaki yargılardan hangisi doğru değildir?
12) “Bir adam dünyaya getirmek ve onu yetiştirmek çok uzun zaman ister. Ama onu öldürmek çok kolaydır. Bir anda öldürürsün.” bu sözler “Boynuzlu Maral Ana” masalında geçen hangi olay üzerine söylenmiştir?
13) Roman ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
14) Çocuk evlerinin yakınındaki gölcükte yüzerken niçin gözlerini açıyor?
15) Çocuk uyuyamıyordu. Başı ağrıyor, aklı karışıyordu. Okulunu düşünüp üzülüyordu o. Şimdiye kadar bir gün bile kalmamıştı okuldan. Yarın okula, Celesay'a gidemezse neler olacağını bilemiyordu. Bir yandan da, Orozkul dedesini işten kovarsa halinin ne olacağını düşünüyordu. Nine dedesine cehennem azabı çektirirdi. Ne yaparlardı o zaman?   Bu parçanın anlatımında aşağıdaki anlatım tekniklerinden hangisi ağır basmaktadır?
16) Çocuğun koltukları kabardı. Sanki maşin-mağazayı oraya kendisi getirmişti satıcının geldiğini haber verdiği için mutluydu.   Altı çizili söz grubunun cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisidir?
17) Maral Ana efsanesinde, katliamdan sağ kurtulan iki Kırgız çocuğunu öldürmekle görevlendirilen kişi kimdir?
18) Çocuğun başındaki kasket, dedesinin resmî korucu kasketiydi. Ama Mümin …………… için onu giymiyordu.   Romana göre boşluğa aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
19) Roman kahramanlarının yaşadığı yer neresidir?
20) Toplumun ortak değerlerini bilmek, kişinin bireyselleşme sürecini tamamlanmasını sağlayacaktır. Yüce birey örneğinin kişisel görünüşü olan Mümin Dede, çocuğa sürekli olarak masallar anlatarak, çobanların söylediği türküleri dinleterek çocuğun bireyselleşme sürecine katkıda bulunmaktadır.   Mümin Dede’nin çocuğa özellikle çoban türküleri dinletme amacı ne olabilir?
21) Aşağıdakilerden hangisi Mümin Dede’nin özelliklerindendir?
22)  Romanda tabiat manzaralarının ve törelerin geniş yer tutması hangi akımın etkisiyledir? 
23) Tomrukları nehre indirdikten sonra akarsuyun etkisiyle tomruğun taşların arasına saplanıp kalmasıyla her şeye sabreden Mümin hayatında ilk defa hiddetle sesini yükselterek Orozkul’un üzerine yürüyor ve onu tutup eğerden aşağı doğru çekiyor.   Aşağıdakilerden hangisi Kıvrak Mümin’in Orozkul’a bu şekilde davranmasının sebebi olamaz?
24) Romanda anne ve babası tarafından dedesinin yanına bırakılan çocuk, öğrendiği doğruların yaşamdan ne kadar uzaklaşmış olduğunu gördükçe içe kapanır. Bu içe kapanmanın neticesinde çocuğun zihninde oluşan düş nedir?
25) Çocuğun çevresindeki cansız varlıklara kurt, yatan deve gibi çeşitli adlar takmasının sebebi ne olabilir?