1) "Lennie heyecandan soluk soluğaydı. 'Tam istediğim gibi, kahverengi-beyaz.' diyerek yatağına gitti." Bu parçada bir şeyi kastetmek için sadece kahverengi-beyaz sözcükleri kullanılarak yapılan sanat aşağıdakilerden hangisidir?
2) "Arkasından yürüyen adamsa onunla taban tabana zıttı; şekilsiz bir yüzü , ölgün bakışlı iri gözleri olan dev gibi bir adamdı bu. Geniş omuzları düşüktü, tıpkı pençelerini sürüyerek giden bir ayı gibi, hantal hantal yürüyordu." Parçadaki benzetmede, benzetme yönü hangisidir?
3) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde sebeb-sonuç ilişkisi vardır?
4) "O anda kapıdan içeri Lennie girdi. Kot ceketini tıpkı bir pelerin gibi omuzlarına atmıştı, kamburunu cıkararak yürüyordu." Bu parçada aralarında benzetme ilgisi bulunan iki varlık aşağıdakilerden hangisidir?
5) "Üçü de hiç konuşmadan, kurdukları hayalin güzelliğine kapılmış bir hâlde öylece oturdular." Aşağıdakilerden hangisi bu cümlede bahsedilen üç kişiden biri değildir?
6) "Bu köpek için yaşamak eziyet olmuş artık." "İçin" sözcüğü bu cümleye aşağıdaki anlamlardan hangisini katmıştır?
7) ‘Çiftlik şu yolun yarım kilometre kadar yukarısında… Şimdi beni iyi dinle Lennie. Eğer başın derde girerse, her zamanki gibi bir belaya bulaşırsan, ….’ George, böyle bir durumda Lennie’den ne yapmasını istiyor?
8) “George, sert sert arkadaşına baktı. ‘Ne çıkardın o cebinden?’ ‘Cebimde hiçbir şey yok.’ dedi kurnaz bir tavırla. ‘Olmadığını ben de biliyorum; çünkü eline aldın. Ne o, ne saklıyorsun avucunda?’…” Lennie, avucunda ne saklamaktadır?
9) ‘Saçlarını taramayı bitirince yatakhaneye girdi; hareketlerine ancak soylu kimselerde görülen bir zerafet hâkimdi. Çiftliğin prensiydi o. …. Otoritesi tartışılmazdı ve konu ne olursa olsun ağzından çıkan her söz doğru kabul edilirdi.’ Parçada bahsedilen kişi kimdir?
10) "Sıcak bir günün akşamı, yapraklar arasında hafifçe esen bir rüzgârla başladı. Gölgeler tepelere doğru uzayarak dağın doruklarına tırmandılar. Nehir kıyısındaki kumsalda gri tavşanlar tıpkı küçük taş heykelcikler gibi kıpırtısız oturuyorlardı." Parçada kişileştirilen varlık hangisidir?
11) "Carlson’un vazgeçmeye niyeti yoktu. Bu köpek için yaşamak eziyet olmuş artık. Dışarı çıkıp ensesinden vurursan… Eğilip köpeğin ensesini gösterdi. Tam şuradan vurursan ruhu bile duymaz… İstersen onu ben vururum. Böyle bu işi sen yapmış olmazsın." Köpeğin vurulması niçin istenmektedir?
12) Fareler ve İnsanlar romanında aşağıdaki çatışmalardan hangisi vardır?
13) "Ufak tefek, tıknaz bir adam eşikte durdu. Kot pantolon, pamuklu kumaştan bir gömlek, siyah bir yelek giymişti; yeleğinin önü açıktı ve sırtında aynı renkte bir ceket vardı." Parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangisinden yararlanılmıştır?
14) “Hevesle öne doğru eğildi. ‘Diyelim ki ben de aranıza katıldım bu işe üç yüz elli dolar koyarım. Pek bir işe yaramam ama tavuklara bakabilirim, yemek yaparım, bahçeyi çapalarım. Ne dersiniz?” George’un planına ortak olmak isteyen bu kişi kimdir?
15) "Bir şeyler bulurdum George. Güzel yemekler yemesem de olur. Güneşin altında yan gelip yatardım, kimse de bana ilişmezdi." Lennie'nin yemek konusunda tercihi nasıldır?
16) "Öndeki adam şapkasını çıkardı, işaret parmağıyla şapkanın alınlığındaki teri sildi, sonra terden ıslanan elini silkeledi. İriyarı arkadaşıysa omzundaki battaniye dengini bıraktığı gibi kendini yüzükoyun yere atarak yeşil gölcüğün suyundan içmeye koyuldu." Parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangisinden yararlanılmıştır?
17) "Keşke seni milyonlarca fareyle birlikte bir kafese kapatabilsem de, ne hâlin varsa görsen." Bu cümlede aşağıdakilerden hangisi vardır?
18) ‘George, alaycı bir tavırla güldü. ‘Bir bayan vardı öyle mi? O bayan dediğinin kim olduğunu bile hatırlamıyorsun…… Üstelik o da sana fare vermekten vazgeçti; çünkü sen hepsini öldürüyordun.’ Parçada bahsedilen bu bayanın adı nedir?
19) Lennie kadını öldürünce nereye kaçmıştır?
20) Lennie'nin Crooks'a verdiği aşağıdaki cevaplardan hangisinde bir "tehdit" anlamı vardır?
21) Curley ile ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
22) "Zenci ya. İyi adamdır. … için kambur kaldı. Patron tepesi attı mı onu fena haşlar. Ama o, bunu pek kafaya takmaz. Çok okur bir de; odası kitap doludur." Metinde bahsedilen kişi kimdir?
23) "Zenci, iyi adamdır. At teptikten sonra kambur kaldı. Patron, tepesi attı mı, onu fena haşlar. Ama o, bunu pek kafaya takmaz. Çok okur bir de. Odası kitap doludur." Burada özellikleri verilen roman kahramanı kimdir?
24) "Duvarlardan birinin önünde siyah dökme demirden bir soba vardı, sobanın borusu doğruca tavandan dışarıya çıkıyordu. Odanın ortasındaki büyük kare masanın üzeri dağınık iskambil kağıtlarıyla kaplıydı. Masanın etrafında oyuncuların oturması için sandıklar konmuştu." Parçada hangi anlatım tekniği kullanılmıştır?
25) "Salinas nehri, Soledad'ın birkaç kilometre güneyindeki bir tepenin eteklerinde birdenbire yavaşlar; suları yeşil ve derin bir su birikintisi oluşturur. Nehrin bir yakasındaki altın renkli yamaçlar, güçlü ve kayalık Gobilan dağlarının doruklarına dogru yükselir." Parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangisinden yararlanılmıştır?