1) "Sıcak bir günün akşamı, yapraklar arasında hafifçe esen bir rüzgârla başladı. Gölgeler tepelere doğru uzayarak dağın doruklarına tırmandılar. Nehir kıyısındaki kumsalda gri tavşanlar tıpkı küçük taş heykelcikler gibi kıpırtısız oturuyorlardı." Parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangisinden yararlanılmamıştır?
2) "Zenci ya. İyi adamdır. … için kambur kaldı. Patron tepesi attı mı onu fena haşlar. Ama o, bunu pek kafaya takmaz. Çok okur bir de; odası kitap doludur." Metinde bahsedilen kişinin kambur kalmasının sebebi nedir?
3) "O sırada yatakhaneye patronun oğlu girdi; esmer yüzlü, kahverengi gözlü, gür kıvırcık saçlı zayıf bir delikanlıydı. Sol eline bir iş eldiveni giymişti, tıpkı patron gibi onun ayaklarında da yüksek ölçekli çizmeler vardı." Yukarıda hangi roman kahramanından bahsedilmektedir?
4) John Steinbeck'in ilk romanının adı aşağıdakilerden hangisidir?
5) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde soru anlamı vardır?
6) “George, sert sert arkadaşına baktı. ‘Ne çıkardın o cebinden?’ ‘Cebimde hiçbir şey yok.’ dedi kurnaz bir tavırla. ‘Olmadığını ben de biliyorum; çünkü eline aldın. Ne o, ne saklıyorsun avucunda?’…” Lennie, avucunda ne saklamaktadır?
7) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "benzetme" vardır?
8) "George, Lennie’ye doğru seğirtti, omzundan tuttuğu gibi öne çevirdi. Sonra uzanıp kucağında saklamakta olduğu yavru köpeği eline aldı." Lennie bu yavru köpeği nasıl edinmiştir?
9) "Öndeki adam şapkasını çıkardı, işaret parmağıyla şapkanın alınlığındaki teri sildi, sonra terden ıslanan elini silkeledi. İriyarı arkadaşıysa omzundaki battaniye dengini bıraktığı gibi kendini yüzükoyun yere atarak yeşil gölcüğün suyundan içmeye koyuldu." Parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangisinden yararlanılmıştır?
10) Yazara göre çiftlikte çalışmak için en başta aranan nedir?
11) "Kadın böyle diyerek ellerini arkasından kavuşturdu." Bu cümlede "kavuşturmak" sözcüğü hangi anlamada kullanılmıştır?
12) Aşağıdaki özelliklerden hangileri Slim’e ait değildir?
13) Roman kahramanlarından hangisi garip hareketlerinden ve karakterinden dolayı etrafımızda en az rastlayacağımız insan tipidir?
14) "Patron, George’a baktı: Söyle bakalım, bu adamdan ne çıkarın var? Kimse durduk yerde başkası için bu kadar zahmete girmez de ondan. Yevmiyesine mi konuyorsun?" George, patronun bu sorularına ne cevap verir?
15) Lennie ve George'un çiftliğe bir gün geç gelmelerinin sebebi nedir?
16) "Odanın zeminine seyisin öteberisi dağılmıştı; burada tek başına kaldığından eşyalarını ortalıkta bırakabiliyordu. Hem çiftliğin seyisi olduğu için hem de sakat olduğundan, diğer adamlara göre daha kalıcıydı burada; bu nedenle sırtında taşıyabileceğinden daha fazla eşya edinmişti." Seyis, niçin ayrı bir odada kalmaktadır?
17) ‘Salinas nehri, Soledad’ın birkaç kilometre güneyindeki bir tepenin eteklerinde birdenbire yavaşlar; suları yeşil ve derin bir su birikintisi oluşturur. Burada su ılıktır da, çünkü bu minik gölcüğe varana dek güneşin altında ısınmış sarı kumların üzerinde oynaşarak akıp gelmiştir…’ Yukarıdaki paragrafta kişileştirilen varlık hangisidir?
18) Aşağıdakilerden hangisi yazarın "Fareler ve İnsanlar" romanında yaptığı karakter değişikliğine örnektir?
19) "Dün gece yavruladı." dedi Slim."Tam dokuz tane. Dördünü hemen boğdum. Analarının sütü dokuzuna birden yetmez." Slim'in bu sözünü duyan Lennie, George'a ne teklif eder?
20) Aşağıdakilerden hangisi George'un patronun şüphesini gidermek için söylediği yalanlardan biri değildir?
21) "…bir su yılanı, kafasını tıpkı minik bir periskop gibi suyun üzerinde tutuyordu. Sazlar, akıntıya boyun eğerek hafifçe dalgalandılar. Uzaklardan, anayolun olduğu taraftan bir adamın bağırışı duyuldu, sonra bir başka adam ona bağırarak karşılık verdi." Paragrafla ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
22) Aşağıdakilerden hangisinde bir sonuç, sebebiyle birlikte verilmiştir?
23) Yazar, o zamanki zenci sorununa da değinmek için romanda nasıl bir yöntem izlemiştir?
24) "Nehrin öte yakasında tepede bir çakal uludu. Bu yukarıdaki bir köpek ona karşılık verdi." Bu cümlede çakal ve köpeğin ortak özelliği nedir?
25) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde varsayım söz konusudur?