1) Çiftliktekilerle George ve Lennie'yi kim tanıştırmıştır?
2) Aşağıdaki soruların hangisi onaylatma anlamı taşımaz?
3) Aşağıdakilerden hangisi Lennie’nin özelliklerinden değildir?
4) "George, Lennie’ye doğru seğirtti, omzundan tuttuğu gibi öne çevirdi. Sonra uzanıp kucağında saklamakta olduğu yavru köpeği eline aldı." Lennie bu yavru köpeği nasıl edinmiştir?
5) Lennie'nin Crooks'a verdiği aşağıdaki cevaplardan hangisinde bir "tehdit" anlamı vardır?
6) "Ufak tefek, tıknaz bir adam eşikte durdu. Kot pantolon, pamuklu kumaştan bir gömlek, siyah bir yelek giymişti; yeleğinin önü açıktı ve sırtında aynı renkte bir ceket vardı." Parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangisinden yararlanılmıştır?
7) "Ya hiç kimsen olmasaydı. Ya zenci olduğun için seni yatakhaneye almasalardı, onlarla kâğıt oynamana izin vermeselerdi. Hoşuna gider miydi? Hava kararana kadar at nalı oynayabilirsin tabi, ama hepsi o kadar. Sonra odana tıkıl. İnsana insan gerek, bir can yoldaşı gerek, kitaplarla geçmiyor can sıkıntısı." Bu parağrafın ana fikri aşağıdakilerden hangisidir?
8) George ve Lennie'nin mesleği aşağıdakilerden hangisidir?
9) ‘Yatakhanenin pencerelerinden akşam aydınlığı görülse de içerisi loştu. Açık kapıdan, dışarıdaki oyunun gürültüleri geliyordu.’ Çalışanların oynadığı oyun nedir?
10) "El kadar köpek, onun umurunda bile değildi hem." Bu cümlede "el kadar" sözcük grubuyla anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?
11) "Lennie boynunu bükerek yere oturdu. "Bir daha nereden bulacağım. Bir bayan vardı, bana fare veriyordu ne zaman fare bulsa bana verirdi. Ama artık o da yok." Bu parçada Lennie'nin hatırlamayarak bir bayan dediği kişi kimdir?
12) Çiftliktekiler kadının cesedini görünce ne yapmışlardır?
13) John Steinbeck'in iki göçmen işçi arasındaki garip karmaşık ilişkinin öyküsünü anlattığı romanının adı nedir?
14) "Yok canım. Sadece korkutmuş o kadar. Lennie gibi biri bana yapışsa ben de korkardım. Yoksa kızın kılına zarar gelmedi. Tek istediği kırmızı elbiseye dokunmaktı, habire şu köpek yavrularını okşamak istiyor ya, bu da onun gibi bir şey." Bu parça aşağıdaki sorulardan hangisine cevap olarak söylenmiştir?
15) "O anda kapıdan içeri Lennie girdi. Kot ceketini tıpkı bir pelerin gibi omuzlarına atmıştı, kamburunu cıkararak yürüyordu." Bu parçada aralarında benzetme ilgisi bulunan iki varlık aşağıdakilerden hangisidir?
16) "Nehir kıyısındaki kumsalda gri tavşanlar tıpkı küçük taş heykelcikler gibi kıpırtısız oturuyorlardı." Bu cümlede hangi iki varlık arasında benzerlik ilgisi kurulmuştur?
17) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "benzetme" yapılmıştır?
18) John Steinbeck'in en çok tanınan ve okunan eseri aşağıdakilerden hangisidir?
19) "Crooks ters ters "Sizin gibiler bir zencinin odasına gelmeye pek tenezzül etmezler."dedi." Buraya bir tek Slim gelir. Bir Slim, bir de patron." Yazar bu parçada romandaki hangi çatışmayı işlemiştir?
20) "George, yakacakları çalı çırpı yığınının başına gidip kuru yaprakları tutuşturdu, battaniye dengini açtı. … Bunları ateşin üzerinde, alevlere değmeyecek şekilde tutarak ısıtmaya koyuldu." George ve Lennie'nin ateş üzerinde ısıtmaya koyuldukları yemek aşağıdakilerden hangisidir?
21) Aşağıdakilerden hangisi John Steinbeck'e ait bir eser değildir?
22) Aşağıdakilerden hangisi George'u tanıtan bir cümledir?
23) "Zenci ya. İyi adamdır. … için kambur kaldı. Patron tepesi attı mı onu fena haşlar. Ama o, bunu pek kafaya takmaz. Çok okur bir de; odası kitap doludur." Metinde bahsedilen kişi kimdir?
24) Lennie'nin, kadını öldürmesine aşağıdakilerden hangisi sebep olmuştur?
25) "Bunları ateşin üzerinde, alevlere değmeyecek şekilde tutarak ısıtmaya koyuldu." Bu cümlede 'koyulmak' sözcüğü hangi anlamda kullanılmıştır?