1) John Steinbeck'in en çok tanınan ve okunan eseri aşağıdakilerden hangisidir?
2) "Yok canım. Sadece korkutmuş o kadar. Lennie gibi biri bana yapışsa ben de korkardım. Yoksa kızın kılına zarar gelmedi. Tek istediği kırmızı elbiseye dokunmaktı, habire şu köpek yavrularını okşamak istiyor ya, bu da onun gibi bir şey." Bu parça aşağıdaki sorulardan hangisine cevap olarak söylenmiştir?
3) "Hiç haşeret olmasa da şu tozu her yere serperdi. Emin olmak için yani. Yemekte haşlanmış patateslerin kabuklarını soyar, yemeden önce üzerlerindeki noktaları bir bir ayıklardı. Bütün noktaları hem de. Sonunda da yemekleri beğenmediği için ayrıldı zaten." Bu parçada tanıtılan kişi nasıl nitelendirilebilir?
4) Lennie ve George'un kurduğu hayallere ortak olan üçüncü kişi kimdir?
5) "Bizim gibiler, yani çiftliklerde çalışanlar, dünyanın en yalnız adamlarıdır. Aileleri yoktur. Yerleri yurtları yoktur. Bir çiftliğe gidip üç beş kuruş için gece gündüz çalışırlar, sonra şehre inip bütün paralarını çarçur ederler. Böylelerinin hayattan hiçbir beklentileri yoktur." Bu metnin anlatım türü aşağıdakilarden hangisidir?
6) Usulca "Ölmen şart mıydı sanki?"diye sordu ona."Fare kadar küçük de değilsin hem. O kadar da hızlı atmadan seni."Köpeğin başını tutup kendine çevirdi, yüzüne baktı."George öldüğünü anlarsa tavşanlara bakmama hayatta izin vermez." Bu parçada anlatılan aşağıdakilerden hangisidir?
7) "Lennie heyecandan soluk soluğaydı. 'Tam istediğim gibi, kahverengi-beyaz.' diyerek yatağına gitti." Bu parçada bir şeyi kastetmek için sadece kahverengi-beyaz sözcükleri kullanılarak yapılan sanat aşağıdakilerden hangisidir?
8) "Üçü de hiç konuşmadan, kurdukları hayalin güzelliğine kapılmış bir hâlde öylece oturdular." Aşağıdakilerden hangisi bu cümlede bahsedilen üç kişiden biri değildir?
9) ‘Her ranzanın üstündeki duvara ağzı öne bakan ve böylelikle ranzada yatan kişinin eşyalarını koyabileceği iki raf oluşturan birer elma sandığı çivilenmişti. Bu raflar çeşitli öteberiyle doluydu; sabun, pudra, tıraş bıçakları, bir de çiftlik çalışanlarının okurken dalga geçmeye bayıldıkları ama içten içe inandıkları……’ Çalışanların okudukları bu kitap (lar) nedir?
10) "Nehrin öte yakasında tepede bir çakal uludu. Bu yukarıdaki bir köpek ona karşılık verdi." Bu cümlede çakal ve köpeğin ortak özelliği nedir?
11) Fareler ve İnsanlar romanında aşağıdaki çatışmalardan hangisi vardır?
12) “Hevesle öne doğru eğildi. ‘Diyelim ki ben de aranıza katıldım bu işe üç yüz elli dolar koyarım. Pek bir işe yaramam ama tavuklara bakabilirim, yemek yaparım, bahçeyi çapalarım. Ne dersiniz?” George’un planına ortak olmak isteyen bu kişi kimdir?
13) "Arkasından yürüyen adamsa onunla taban tabana zıttı; şekilsiz bir yüzü , ölgün bakışlı iri gözleri olan dev gibi bir adamdı bu. Geniş omuzları düşüktü, tıpkı pençelerini sürüyerek giden bir ayı gibi, hantal hantal yürüyordu." Parçadaki benzetmede, benzetme yönü hangisidir?
14) Kadının ahırdaki cesedini ilk önce kim görmüştür?
15) “Lennie kurnaz bir tavırla, ‘Hadi anlat George,’ diye atıldı. ‘Hani daha önce anlatmıştın ya.’ ‘Neyi anlatayım?’ … ‘Bayılıyorsun bu hikayeye değil mi? Pekâlâ…’ ….” Lennie, George’tan ne anlatmasını istiyor?
16) Roman kahramanlarından hangisi garip hareketlerinden ve karakterinden dolayı etrafımızda en az rastlayacağımız insan tipidir?
17) Lennie'nin Crooks'a verdiği aşağıdaki cevaplardan hangisinde bir "tehdit" anlamı vardır?
18) "Duvarlardan birinin önünde siyah dökme demirden bir soba vardı, sobanın borusu doğruca tavandan dışarıya çıkıyordu. Odanın ortasındaki büyük kare masanın üzeri dağınık iskambil kağıtlarıyla kaplıydı. Masanın etrafında oyuncuların oturması için sandıklar konmuştu." Parçada hangi anlatım tekniği kullanılmıştır?
19) “Cebinden deri bir kayış çıkardı. Eğilip köpeğin boynuna bağladı. Yumuşak bir sesle ‘Gel oğlum,’ dedi. ‘Hadi gel.’ Sonra …… dönerek ‘Ruhu bile duymayacak,’ dedi.” Köpeği vuran kişi kimdir?
20) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde soru anlamı vardır?
21) ‘Saçlarını taramayı bitirince yatakhaneye girdi; hareketlerine ancak soylu kimselerde görülen bir zerafet hâkimdi. Çiftliğin prensiydi o. …. Otoritesi tartışılmazdı ve konu ne olursa olsun ağzından çıkan her söz doğru kabul edilirdi.’ Parçada bahsedilen kişi kimdir?
22) "Şimdi söyle bakalım, patronun yanına gittiğimizde sen ne yapacaktın? "Şey yapacağım …, şey ... "Lennie durup düşündü. Hafızasını öyle zorluyordu ki, yüz hatları gerilmişti." Bu parçada Lennie'nin hangi özelliği vurgulanmıştır?
23) ‘Çiftlik şu yolun yarım kilometre kadar yukarısında… Şimdi beni iyi dinle Lennie. Eğer başın derde girerse, her zamanki gibi bir belaya bulaşırsan, ….’ George, böyle bir durumda Lennie’den ne yapmasını istiyor?
24) Lennie ve George'un hayalini kurdukları çiftlikte aşağıdakilerden hangisi yoktur?
25) “Lennie ellerini yüzünden çekip George’u görmek umuduyla etrafına bakındı. Bunu fırsat bilen ….. bu kez tam gözünün üstüne bir yumruk attı. Lennie’nin yayvan yüzü kanlar içinde kaldı. George bir daha haykırdı. ‘Hakla onu dedim!'" Lennie’ye saldıran kişi kimdir?