1) Mustafa Ural'ın oğlunun adı aşağıdakilerden hangisidir?
2) Mustafa Ural'ın kaçak hayatı hangi tarihler arasında sürdü?
3) "Sabahattin Ali'ye vatan haini diyen suçlunun ileri sürdüğü kanıtlar dayanaksız kalmış, Türk Ceza Kanunu'nun 482'nci maddesine uyularak suçlu cezalandırılmıştı. Ceza tecil olunmuş Sabahattin Ali de davasını kazanmış oluyordu böylece."
Yazarın tarihi gerçeklikleri kullanması romana aşağıdakilerden hangisini katmıştır?
4) "Kilit yaylı bile değildi. Bu tür kilitler, ancak köylerde tavuk kümeslerinin kapısına vurulurdu,çocuklar girip de yumurta çalmasınlar diye. Tutsaklığında bir tavuk çaresizliğinin gizli oluşunu düşündü, kendine acıdı."
Bu metnin anlatımında hangi edebî sanattan faydalanılmıştır?
5) "Ocaklığın içindeki kör lambanın altında bir şeyler yazıp çizmeye başladı. Bu kör lambadan çıkan ışıkların sanki sokağa sızma tehlikesi varmış gibi, dükkanın tek penceresi, boyama bir Amerikan beziyle sıkı sıkı perdelenmişti."
Aşağıdakilerden hangisi bu parça için söylenebilir?
6) Kitap ismini nereden almaktadır?
7) "Polise gitmek üzere evden çıktım. Bugün öğleden önce mutlaka Birinci Şube'de olacağım." Altında tarih: 16 Mart. Onun da altında imzası..."
Bu ve buna benzer notları Mustafa neden yanında taşıyordu?
8) "Gelse de bize ne!"dedi, Mustafa."Dünya savaşıyor hiç durmadan sıkıntısını biz çekiyoruz. Çay yok, kahve yok! Haydi Seylan çayını gene onlara bırakalım, gözümüz yok ama... Bizim ekmeğimize dokunmasınlar hiç olmazsa!"
Bu parçadan yola çıkarak savaşın toplum üzerindeki etkisi için ne söyleyebiliriz?
9) "Herif çektiği gibi vurmuş, taktırıyor diye!"
Bu cümlede "gibi" sözcüğü hangi anlamda kullanılmıştır? 
10) Öğretmen Mustafa’nın branşı nedir?
11) "Bir muhallebiciye girebilirdi. Bir tavukgöğsü... Ya da bir kazandibi... Ama, bunlarla da doyabilecek gibi değildi, bu bir iki lokmalık eğlenceliklerle... Ekmek istiyordu canı, dilim dilim... Bir yemeğin suyuna koparıp koparıp banacak, parça parça ekmek."
Ekmeği bu kadar cazip kılan ne olabilir?
12) 1940 Kuşağı şiirimizin en büyük ustalarından Rıfat ILGAZ’ın kendi yaşam öyküsünü anlattığı romanıdır. Roman, Cide’de doğup yaşamının ilk on iki yılını orada geçiren şairin, yıllar sonra o şirin kıyı kentine geri dönüşü ile başlar. Bu şairin yaşadıklarına yeniden başlamak; o topraklarda yeniden doğup, büyümek ve yaşlanmak isteğidir. Aynı zamanda, amacı, geçmişine şimdiki gözleriyle bir kez daha bakmaktır.Bir şairin, geçmişiyle açık ve içten bir hesaplaşma ve bu sırada ortaya çıkan, serüven dolu, uzun bir yaşamdan kesitler vardır bu romanda.
Bu parçada anlatılan roman aşağıdakilerden hangisidir?
13) Mustafa Ural her ihtimale karşı yakalandığında cezasını hafifletmek için hangi tedbiri alıyor?
14) "İnsanın dış görünüşü, üstü başı, iç dünyası için bir aynadır."cümlesinde "ayna" sözcüğü hangi anlamda kullanılmıştır?
15) "Uzatma!"dedi. "Ne söyleyeceğimi kestirecek kadar zekisin! Bütün söylediklerin doğru. Hiç hakkın yok, yakınların için zararlı olmaya. Sen solcu olabilirsin, bundan gelecek zararları da kişi olarak göze alabilirsin ama... Senin gibi düşünmeyenlerin tehlikeyi göze almalarını istemezsin gül hatırın için!"
Mustafa'ya bu sözleri söyleyen kimdir?
16) Aşağıdakilerin hangisi Rıfat Ilgaz'ın sinemaya uyarlanan  romanlarından biridir?
17) (1) Bereket kömür sıkıntısı çekmiyorum artık.     (2) Şuraya yanaşıyor Bulgarya'dan gelen motorlar.    (3) Ben motorlar boşalınca gider iki çuval kömürümü alırım, Recep Reis'ten. (4) Balkan kömürü de kaya gibi sağlamdır, kolay kolay erimez.
Numaralandırılmış cümlelerin hangisinde "takdir etme" anlamı vardır?
18) Seçeneklerden hangisi eserin dil ve anlatım özelliğinden değildir?
19) "Tutuklanmaktan korktuğum yok. İnanıyorum, bizde namuslu yargıçların bulunduğuna. İş yargıcın karşısına sağlığımı yitirmeden çıkabilmekte."
Mustafa, tutuklanmaktan korkmuyorsa neden kaçıyor?
20) "Ayten, tren köprüsünün altından geçip sola sapmıştı. Mustafa'nın gelip gelmediğini inceledikten sonra, kıştan kalma odun yığınlarının arasından geçti. Az önce Mustafa'nın gösterdiğine değil de, parmaklıkla çevrilmiş bahçelerden en kuytusuna girdi."
Bu parçadaki davranışlarına göre Ayten, nasıl nitelendirilebilir? 
21) Mustafa Ural'ın en son görev yaptığı okul hangisidir?
22) Mustafa’nın kitaplarının toplatılmasının sebebi nedir?
23) Aşağıdakilerden hangisi Mustafa'nın devriyelerden kaçarken sığındığı yerlerden biri değildir?
24) "Bırak beni! Konu sensin şimdi. Hem bir sınıfı tümüyle suçladığın yetmiyor mu? Bu suçlama ile bir de sanat yapıldığını ileri sürüyorsun! Suçlama hiçbir zaman şiir olmaz!"
İlhan'a göre Mustafa nasıl tanımlanır?
25) Romanda ülkenin başbakanı olarak kimden bahsediliyor?