1) "Charles'in Bertaux'ya gidip geldiği ilk günlerde, Madame Bovary, hasta hakkında bilgi almayı hiç eksik etmiyordu hatta ayrıca tuttuğu defterde, M. Rouault için güzel bir boş sayfa seçmişti. Ama bir de kızı olduğunu öğrenince bilgi toplamaya başladı.  Matmazel Rouault'nun manastır okulunda, Ursilene rahibeleri yanında yetiştirilip iyi bir eğitim gördüğünü, bunun sonucu olarak da dans, coğrafya, resim, elişi bildiğini, piyano çaldığını öğrendi."
Paragrafta kendisinden söz edilen kahraman kimdir?
2) Aşağıdakilerden Rodolphe'un, Emma ile kaçmaktan vazgeçme sebeplerinden biridir?
3) "-Seni yanıma aldığıma çok pişman olmaya başlıyorum! dedi. O yokluk içinde çürümüne aldırmasam da seni ortasında doğduğun pisliğin içinde bıraksaydım, hiç şüphesiz daha iyi ederdim! Sen ancak boynuzlu hayvanlara çobanlık etmeye yararsın. Başka işe yaramayacaksın, hiçbir zaman! Bilim yeteneği yok sende! Bir etiketi bile güç yapıştırıyorsun! Ama burada evimde, beyler ağalar gibi yaşıyorsun."
Eczacı, bu sözleri kime söylemektedir?
4) Charles'in bacağını ameliyat ettiği kahraman aşağıdakilerden hangisidir?
5) Aşağıdakilerden hangisi romanda geçen mekânlardan biridir?
6) "-Seni yanıma aldığıma çok pişman olmaya başlıyorum! dedi. O yokluk içinde çürümene aldırmasam da seni ortasında doğduğun pisliğin içinde bıraksaydım, hiç şüphesiz daha iyi ederdim! Sen ancak boynuzlu hayvanlara çobanlık etmeye yararsın. Başka işe yaramayacaksın, hiçbir zaman! Bilim yeteneği yok sende! Bir etiketi bile güç yapıştırıyorsun! Ama burada evimde, beyler ağalar gibi yaşıyorsun,..."
Anlam akışına göre paragrafın sonuna aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
7) Gustave Flaubert ile ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi doğrudur?
8) "Kış bu bekleyiş içinde geçti. Mile Rouault çeyiziyle uğraştı. Bir kısmı Rouen'a ısmarlandı, bulduğu moda resimlerine göre gecelikler, başlıklar, gömlekler dikti."
Paragrafta adı geçen Mile Rouault aslında kimdir?
9) "Charles, bu arada birçok kereler sözü kesmeye çalışmıştı. Sonra merdivende kendisinin önünden yürüyen Leon'un kulağına; sizinle konuşmam gerek, diye fısıldamıştı.
-Bir şeylerden mi şüpheleniyor acaba? diye düşünüyordu Leon. Yüreği çarpıyordu, bir sürü tahmin arasında aklı başından gidiyordu."
Charles, onunla ne konuşmuştur?
10) "Kocasına her zamankinden daha candan davranıyordu Emma. Ona fıstıklı kaymaklar yapıyor, akşam yemeğinden sonra valsler çalıyordu. Charles insanların en mutlusuydu, Emma da kaygısızca yaşıyordu. Ama Charles bir akşam, birdenbire:
-Sana ders veren Mile Lempereur'dü, değil mi? diye sordu.
-Evet.
-Az önce kendisini gördüm, dedi Charles, Mme Liegeard'ın evinde. Senden söz ettim."
Charles'in konuştuğu Mile Lempereur, Emma ile ilgili ne söylemiştir?
11) Emma, Charles ile evlenip de onu iyice tanıdıktan sonra ne düşünmektedir?
12) "Eve girdiğinde papazı da içeride buldu. Karyolanın dışına alınan yatağın başucunda da iki büyük mum yanmaktaydı. Demek ki komşusu yalnız değildi. Buna sevinmişti. Eczacı sessizliğe katlanamıyordu, bu 'talihsiz genç kadın' üzerine birkaç acı söz söylemekte gecikmedi."
Yukarıdaki paragrafın anlatımında hangi anlatım tekniğine başvurulmuştur?
13) "Yasakları yaşamak ve tatmak mutluluğun en başta gelen reçetesiydi. Geçmişte yaşayamadığı, özendiği, hayalini kurduğu her şeyi burada yaşayabilmek için çırpınıyordu artık. Şarkılar ezberlemeye başlayan Charles, dönemin ünlü şarkı ve söz yazarı … tanıştı."
Paragrafta boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
14) Eczacı, Emma'nın Rodolphe'in gidişinden sonra rahatsızlanmasının sebebi olarak ne söylemiştir?
15) "Mme Bovary, efendilerin, hizmetçilerin diniyle de ilgilenmesi gerektiğini söylemeye kalkınca öyle hiddetli bir bakış, öyle soğuk bir gülümsemeyle karşılık vermişti ki kadıncağız bu konuyu bir daha açamadı."
Paragrafta hangi aktarma çeşidi kullanılmıştır?
16) "Ama Emma'yla karşı karşıya gelince kararı çabucak... " cümlesinin sonuna 'gerçekleşme olasılığı kalmamak' anlamında aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
17) Eczacının evinde yaptığı toplantılara hiç kimsenin gitmek istememesinin sebebi nedir?
18) "Buğday makinelerinin yanında kafeslerde gıdaklayan tavuklar, çubuklarının arasından başlarını çıkarıyorlardı. Kalabalık, aynı yerde toplanıyor, hiçbir yere kımıldamak istemiyor hatta eczanenin vitrinini neredeyse kıracak hâle geliyordu. Her çarşamba, itişir dururlardı böyle, eczane bir türlü boşalmak bilmezdi. Ama ilaç almaktan çok, ..."
Romana göre paragrafın aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanması gerekir?
19) "Çiçeği burnundaki evli çift düğünün hemen ardından çiftliği terk edip yeni evlerine yollandılar. Zaten daha fazla kalamazlardı da.'
Charles ve eşinin daha fazla kalamamalarının sebebi nedir?
20) Charles, parası için evlendiği yaşlı eşi ölünce nasıl bir ruh hâli içindedir?
21) "Paris, uzaktan el salladı ona; maskeli balo havaları ve işçi kızların gülüşleriyle." cümlesinde hangi söz sanatına örnek vardır?
22) "Kim ne derse desin, bizim bir sebzeli sığır etimizin eline su dökemez bunlar." cümlesinde geçen altı çizili söz grubunun cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisinde vardır?
23) "Mme Dubuc çirkindi, çalılar gibi kuruydu, yüzü de bahar tomurcukları gibi sivilcelerle doluydu ya onun peşinde, onu kapmaya çalışan bir sürü doktor vardı."
Yukarıdaki paragrafta aşağıdakilerden hangisi yoktur?
24) "Şu bilinen bir gerçektir: Herhangi biri öldükten sonra onu sevenler şaşkınlığa benzer bir duygu yaşar ve ölümü kabullenemez. Bir hiçliğin, bir soğuk gerçeğin hiç beklenmeyen bir anda gelişini kabullenmek elbette zordur. Bu inanılması çok zor bir durumdur. Birçok insanın 'Yalan! Yalan!' diye çığlık attığı görülür."
Yukarıdaki paragrafta aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?
25) "Yeni modaları, iyi terzilerin adreslerini, Bois ya da Opera günlerini biliyordu. Eugene Sue'nün kitaplarındaki eşya betimlemelerini inceliyor, özlemlerini hayali bir biçimde doyurmaya çalışarak Balzac'ı, Georges Sand'ı okuyordu. Kitabını sofraya bile getiriyor, Charles konuşarak yemeğini yerken o sayfaları çeviriyordu. Kitap okurken hep ... geliyordu aklına."
Paragrafta boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?